fbpx

Știu că pare ciudat titlul ăsta. Am pierdut, nu? Sau …

Da. Nu ne-am calificat mai departe, am luat bătaie cu 4-2 (2-1) de la Germania.

Dar am învățat în timp să văd partea plină a paharului. Mi-a luat ceva ani ca la finalul unui meci de infarct pe care l-am pierdut să fiu totuși fericită. De ce?

Pentru că această calificare este deja una istorică, unică. De câți ani nu s-au mai uitat toți românii la fotbal? Și am uitat pentru câteva ore că există doar handbal și tenis. De când nu am mai țipat ca nebunii, nu am mai strigat Hagi și nu am mai avut speranțe adevărate? De când nu am mai putut scrie că e cea mai bună performanță din istorie la un turneu final?

Da. România U21 a fost eliminată, joi, în semifinalele Campionatului European de tineret, după ce a pierdut în fața Germaniei U21, scor 2-4, într-o partidă desfășurată la Bologna.

Pușcaș a înscris în minutul 26. După penalty obținut de Ianis Hagi. Apoi golul 2 a fost înscris tot de Pușcaș după o centrare de la Andrei Ivan.

Cine știe cum s-au înviorat germanii la pauză că în minutul 52 deja eram egalați din penalty. La final, când încă mai speram, am mai primit încă 2 goluri. Și, din păcate Pașcanu a fost eliminat.

DAR! Ce e vital de știut este că ei au obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020!

Cine sunt ei? Merită să le spunem numele și să îi aplaudăm!

Radu (cpt.) – C. Manea, Paşcanu, Nedelcearu, F. Ştefan – T. Băluţă, Cicâldău (Ciobanu 69) – D. Man, I. Hagi, A. Ivan (Fl. Coman 55) – G. Puşcaş (A. Petre 88)
Rezerve: Căbuz, A. Vlad – R. Boboc, R. Grigore, V. Dragomir, V. Ghiţă, Nedelcu, A. Rus, Olaru
Selecţioner: Mirel Rădoi