Ce sa faci si ce sa nu faci ca blogger

Cand ai un blog si incerci sa il cresti, trebuie sa treci de faza de scris. Nu mai e suficient. E nevoie de mult mai multe lucruri. O sa incerc sa enumar, pe scurt cateva (sunt pentru bloggerii incepatori, normal).

Do’s!

– sa ai conturi pe retelele sociale si sa iti promovezi posturile (cu limite)

– sa iti formezi o comunitate, atat pe profilele de retele sociale cat si pe blog (incearca sa ai tu ultimul comentariu mereu si nu lasa intrebari fara raspuns)

– sa te imprietenesti cu Google Analytics si sa inveti sa interpretezi acele rezultate

– sa urmaresti lunar ce articole merg, care sunt cele mai citite, mai comentate, mai share-urite etc

– sa oferi pe blog toate posibilitatile ca cititorii sa te poata contacta sau gasi pe retelele sociale sau sa dea mai departe continutul care le place

– sa le ceri opinia cititorilor tai, din cand in cand, si le arati ca parerea lor conteaza

– sa organizezi concursuri pentru a-i rasplati

– sa iti stabilesti clar scopul blogului si categoriile de articole pe care vrei sa le publici

– ai trafic dar nu stie nimeni ca existi? Prezinta-te, mergi la intalniri cu bloggeri, intra in discutii, cere pareri

– citeste alte bloguri, comenteaza pertinent, afla de ce anumite articole sunt citite sau nu

– nu ezita sa ceri sfaturi de la bloggeri mai mari (majoritatea dintre ei se bucura daca li se cere parerea si vor sa ajute la cresterea unei blogosfere sanatoase)

Don’ts!

– sa nu accepti orice fel de campanie la tine pe blog, doar pentru ca ai nevoie de bani sau cel care ti-a propus-o iti este prieten

– sa nu organizezi prea multe concursuri, pentru ca nu vrei ca cititorii tai sa fie concursomani si sa te urmareasca doar pentru asta

– sa nu spamezi retelele sociale cu posturile tale (ai grija de conturile legate care iti publica peste tot, daca au facut asta, nu mai veni si tu sa postezi inca o data, vei agasa)

– nu scrie azi 3 articole daca stii ca in zilele urmatoare nu vei posta nimic (mai bine le programezi pe alte zile, decat sa nu fi constant)

– nu copia articolele altor bloggeri (daca voiai sa scrii pe subiect, posteaza pe blog parerea ta si mentioneaza de unde ti-a venit ideea, cu link spre articolul respectiv, preferabil, sau de unde ai aflat)

– scrie personal, scrie despre si pentru tine, dar nu-ti ignora cititorii

Acestea sunt doar cateva sfaturi pe care mi-am permis sa le scriu. Nimeni nu e perfect, asa ca tot ce putem face e sa ne ajutam intre noi si sa nu ne mai privim atata de parca am fi intr-o competitie.

10 Comments

  1. La categoria don’ts – Daca un blogger face des concursuri, ar fi dragut sa anunte castigatorii pe blog si modalitatea prin care i-a ales. Eu mi-am pierdut respectul pentru unii bloggeri care au concursuri pe blog, dar nu anunță public câștigătorul. Pur și simplu rămâne totul în coadă de pește…

    • Hmmm da, uite am mai auzit si eu si de bloggeri mari, pe care ii respectam si admiram, care nu mai dau premiile si se dau la fund. Am fost socata! Cred ca e vorba de respectul fata de tine si fata de cititorii sa faci ca totul sa fie cat mai transparent. Multumesc pentru adaugare 🙂

  2. Ar fi bine daca ar citi toti blog-erii postul tau… dar din pacate realitatea e trista.

  3. Simpatică listă! 🙂

    Cu Analytics-ul nu prea sunt de acord, căci m-am săturat să-mi fure Google toate informaţiile. Dar pentru o monitorizare bună e foarte fiabil. De tehnica aia publicarea articolelor în avans încerc să mă ţin şi eu deşi nu prea îmi iese. Ba am chef să scriu, ba două luni nu-mi mai merge nimica.

    • Analytics-ul e vital cand ti se cere un trafic exact, surse, de unde vine, cat sta si unde pleaca lumea de pe blogul tau. Asta e 🙂 Eu cu programarea lor sper sa ma tot tin. Uneori scriu in weekend 10 articole, le pun 2 pe zi si apoi mai completez. Oi vedea cat ma tine.

  4. Alex

    Sfaturi utile aici. As dori daca se poate sa imi spui si mie cum ti-ai facut blogul, daca l-ai cumparat de la cineva sau daca l-ai facut tu. Vad ca nu este pe blogspot sau altele.. De unde trebuie sa il cumpar sau unde trebuie sa ma inregistrez ca sa am un site stil blog?

    Multumesc anticipat!

    • Buna. Mi-am cumparat domeniu pe .ro de la rotld.ro si apoi am mutat totul pe noul domeniu si am cumparat hosting. Deci ia domeniu si apoi cauta pe cineva sa te ajute cu hosting-ul.

    • Alex

      Domeniul nu inseamna doar numele? Cum l-ai mutat?

    • Nu stiu sa dau detalii tehnice. Ti-am zis, cumperi domeniu adica numele si apoi vb cu o firma specializata sa te ajute.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.